გაკვეთილის თემა
|
სამშობლოსთან შეხვედრა-ეჭვი და იმედი
|
კლასი,საფეხური
|
XI,საშუალო
|
საგანი
|
ქართული ენა და ლიტერატურა
|
მასწავლებელი
|
ნინო ჭუმბურიძე
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
23.სსსმ საჭიროების მოსწავლე არ გვყავს
|
ესგ-ს მიზნები
|
ქართ.XI.2,ქართ.XI,3. ქართ,XI.5, ქართ. XI,8.ქართ.XI.10
|
გაკვეთილის მიზნები
|
არგუმენტირებული მსჯელობის, მოვლენათა
შედარება-შეპირისპირების,ანალიზის,სინთეზის,თანამშრომლობის,კომუნიკაციის,
კრიტიკული აზროვნების უნარების განვითარება.
|
გაკვეთილის თანმიმდევრობა
|
საორგანიზაციო საკითხები-2წთ.
|
1.გამოწვევა.
|
წინარე ცოდნისა და გამოცდილების გააქტიურება.ბავშვებმა იციან ეპოქისათვის დამახასიათებელი ნიშნები,ნასწავლი აქვთ „კაცია-ადამიანი“,
„რა გითხრათ,რით გაგახაროთ“, „ბედნიერი ერი“, „ჩემო კალამო“.
|
აქტივობა
|
გონებრივი იერიში-8წთ.
|
აქტივობა
|
ცნების რუკის შექმნა-7წთ. ეეპოქის ძირითადი მახასიათებლებისა და ზნეობრივი
კრიტერიუმების გათვალისწინებით.
|
2.შინაარსის რეალიზება
|
ინფორმაციის მოძიება,ახალი ცოდნის კონსტრუირება,სახე-სიმბოლოების : თერგი,მყინვარი,დღე,ღამე.“ფოსტის
პოვოსკა“, „იამშჩიკი“, ამოცნობა და გაშიფვრა.
|
აქტივობა
|
ჯგუფური მუშაობა-15 წთ.ჯგუფები ამუშავებენ ტექსტს,გამოყოფენ ძირითად
საკითხებსა და ქვესაკითხებს და წარმოადგენენ საპრეზენტაციო ნაშრომს.
|
3.რეფლექსია
|
ძირითადი იდეების შეჯამება,ჩამოყალიბებული შეხედულებების გაზიარება-10წთ.
|
საშინაო დავალება
|
ესე-რა გავლენას ახდენს ერის ზნეობაზე თავისუფლების დაკარგვა-3წთ
|
შეფასება
|
წინასწარ მომზადებული რუბრიკით
|
რესურსები
|
წიგნები,23 კალამი,ფერადი ფანქრები,4ცალი დიდი ზომის ფორმატი
|
Tuesday, July 14, 2015
გაკვეთილის გეგმა-ილია ჭავჭავაძის მგზავრის წერილები
Sunday, July 12, 2015
Friday, July 10, 2015
პროექტის გეგმა - პიროვნებისა და საზოგადოების ურთთიერთობის ასპექტები
1. პროექტის სახელწოდება: საზოგადოებისა და პიროვნების ურთიერთაობის გ ანმსაზღვრელი ფაქტორები.
2. პროექტის მთავარი იდეა: საზოგადოების გულგრილობა ხშირად იწირავს პიროვნებას.
3.პროექტის აქტუალობა:პიროვნებასა და საზოგადოებას შორის ჩატეხილი ხიდის აღდგენა.
4.პროექტის მიზნები:არგუმენტირებული მსჯელობის,კრიტიკული აზროვნების, ანალიზის,შეფასების, მოსმენის,თანამშრომლობის უნარების განვითარება
5.მონაწილეთა ასაკი: 16 წლ.
6.ვადები: ერთი თვე
7.მოსალოდნელი შედეგები,პროდუქტები,რაც შეიძლება შეიქმნას:განივითარეს არგუმენტირებული მსჯელობის,კრიტიკული აზროვნების,ანალიზის,შეფასების,მოსმენის,თანამსრომლობის უნარები,გამოუშვეს კედლის გაზეთი,დაამსადეს ბუკლეტი კითხვარებით, შექმნეს ბლოგი.
8.პროექტისათვის საჭირო რესურსები:წიგნები, 2ცალი დიდი ზომის ფორმატი,50ცალი ფერადი ფურცელი,25 ცალი კალამი,ფერადი ფანქრები,კომპიუტერი,პროექტორი,ეკრანი
9.პროექტის მსვლელობა: წაიკითხავენ ვაჟა-ფშაველას,ილია ჭავჭავაძის,პოლიკარპე კაკაბაძის,ჭაბუა ამირეჯიბის,მიხეილ ჯავახიშვილის ,გურამ გეგეშიძის,ჯემალ ქარჩხაძის,
გიორგი ლეონიძის ნაწარმოებებს ,მოიძიებენ საჭირო ინფორმაციას ინტერნეტში და ერთი თვის გ
ანმავლობაში მოემზადებიან პრეზენტაციისათვის,
10.მასწავლებლის მინი-ლექცია; საორგანიზაციო საკითხები-5წთ.
11.ჯგუფური მუშაობა:5 გუნდი წარმოადგენს თავიანთ ნამუშევარს,შექმნულ რესურსს,
თითოეული გუნდისთვის გამოყოფილი დრო 5წთ, სულ 30 წთ.
12. როლური თამაშები:გუნდები გაითამაშებენ დამუშავებულ სცენარს შერჩეული ნა
წარმოებებიდან, თითოელისათვის განკუთვნილი დრო 8წთ.
13.დებატები;საზოგადოებას გააჩნია აქტიური სამოქალაქო ცნობიერება თუ სხვისი ჭირი ღობეს ჩხირის " პრინციპით მოქმედებს?დებატებში ყველას შეუძლია საკუთარი აზრის დაფიქსირება. 30 წთ.
14.საგნებთან კავშირი: ისტ-ის დახმარებით პრეზენტაცია სრულყოფილია.
15.ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან კავშირი: ქართ.XI.2 ქართ:XI.3 ქართ.XI.5 ქართ.XI.8
ქართXI.10
16.პროექტის ხელმძღვანელი: ნინო ჭუმბურიძე
17.ხელმძღვანელის ელ-ფოსტა:ninochumburidze43@gmail.com
2. პროექტის მთავარი იდეა: საზოგადოების გულგრილობა ხშირად იწირავს პიროვნებას.
3.პროექტის აქტუალობა:პიროვნებასა და საზოგადოებას შორის ჩატეხილი ხიდის აღდგენა.
4.პროექტის მიზნები:არგუმენტირებული მსჯელობის,კრიტიკული აზროვნების, ანალიზის,შეფასების, მოსმენის,თანამშრომლობის უნარების განვითარება
5.მონაწილეთა ასაკი: 16 წლ.
6.ვადები: ერთი თვე
7.მოსალოდნელი შედეგები,პროდუქტები,რაც შეიძლება შეიქმნას:განივითარეს არგუმენტირებული მსჯელობის,კრიტიკული აზროვნების,ანალიზის,შეფასების,მოსმენის,თანამსრომლობის უნარები,გამოუშვეს კედლის გაზეთი,დაამსადეს ბუკლეტი კითხვარებით, შექმნეს ბლოგი.
8.პროექტისათვის საჭირო რესურსები:წიგნები, 2ცალი დიდი ზომის ფორმატი,50ცალი ფერადი ფურცელი,25 ცალი კალამი,ფერადი ფანქრები,კომპიუტერი,პროექტორი,ეკრანი
9.პროექტის მსვლელობა: წაიკითხავენ ვაჟა-ფშაველას,ილია ჭავჭავაძის,პოლიკარპე კაკაბაძის,ჭაბუა ამირეჯიბის,მიხეილ ჯავახიშვილის ,გურამ გეგეშიძის,ჯემალ ქარჩხაძის,
გიორგი ლეონიძის ნაწარმოებებს ,მოიძიებენ საჭირო ინფორმაციას ინტერნეტში და ერთი თვის გ
ანმავლობაში მოემზადებიან პრეზენტაციისათვის,
10.მასწავლებლის მინი-ლექცია; საორგანიზაციო საკითხები-5წთ.
11.ჯგუფური მუშაობა:5 გუნდი წარმოადგენს თავიანთ ნამუშევარს,შექმნულ რესურსს,
თითოეული გუნდისთვის გამოყოფილი დრო 5წთ, სულ 30 წთ.
12. როლური თამაშები:გუნდები გაითამაშებენ დამუშავებულ სცენარს შერჩეული ნა
წარმოებებიდან, თითოელისათვის განკუთვნილი დრო 8წთ.
13.დებატები;საზოგადოებას გააჩნია აქტიური სამოქალაქო ცნობიერება თუ სხვისი ჭირი ღობეს ჩხირის " პრინციპით მოქმედებს?დებატებში ყველას შეუძლია საკუთარი აზრის დაფიქსირება. 30 წთ.
14.საგნებთან კავშირი: ისტ-ის დახმარებით პრეზენტაცია სრულყოფილია.
15.ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან კავშირი: ქართ.XI.2 ქართ:XI.3 ქართ.XI.5 ქართ.XI.8
ქართXI.10
16.პროექტის ხელმძღვანელი: ნინო ჭუმბურიძე
17.ხელმძღვანელის ელ-ფოსტა:ninochumburidze43@gmail.com
Thursday, July 9, 2015
პროექტი-"აკაკი-ჩანგი საქართველოსი"
პროექტის სახელწოდება
|
„აკაკი-ჩანგი საქართველოსი“
|
კლასი
|
მე-5
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
25
|
მოწავლეთა პროფილი
|
სსსმ მოსწავლე არ გვყავს
|
პროექტში მონაწილე მასწავლებლები
|
ნინო ჭუმბურიძე,ქეთევან გოგიაშვილი,ცისანა ხომასურიძე
|
პროქტის მოკლე ანოტაცია
|
აკაკი წერეთლის საიუბილეო დღეებთან დაკავშირებითმე-5 კლასის მოსწავლეები
წარმოადგენენ ინტეგრირებულ პროექტს „აკაკი ჩანგი საქართველოსი.“ისინი მუშაობდნენ
ლიტერატურულ-მუსიკალურ კომპოზიციაზე,წარმოადგენენ სცენას“ბაში-აჩუკიდან“.პროექტის
პრეზენტაცია გაიმართება სხვიტორში.პროექტში ჩაერთვებიან სახლ-მუზეუმის თანამშრომლები.
|
პროექტის მიზნები
|
აკაკი წერეთლის შემოქმედების უკეთ გაცნობა,პრეზენტაციის უნარების განვითარება
მოსწავლეებში,რესურსის შექმნა და პრეზენტაცია
|
პროექტის ამოცანები
|
ინფორმაციის მოპოვება ,დამუშავება და ანალიზი.სცენარის დამუშავება,როლების
განაწილება,გამომეტყველებით კითხვაზე მუშაობა.
|
მოსალოდნელი შედეგები
|
აკაკი წერეთლის ცხოვრებისა და შემოქმედების უკეთ გაცნობა.პრეზენტაციის
უნარების გამომჟღავნება,ტექნოლოგიური მიღწევების ეფექტიანი გამოყენება ინტელექტუალური
თუ სულიერი მოღვაცეობის პირობების გასაუმჯობესებლად.
|
მასწავლებლის მინი-ლექაცია
|
5წთ.
|
აკ.წერეთლის სახლ-მუზეუმის თანამშრომლის ლექცია
|
7წთ
|
მხატვრული კითხვა
|
აკ.წერეთლის ლექსებს წაიკითხავენ მე-5 კლასის მოსწავლეები. 20წთ.
|
აკ.წერეთლის ბიოგრაფიის მნიშვნელოვანი დეტალებისა და წერილების პრეზენტაცია
|
15წთ
|
სიმღერების პრეზენტაცია
|
აკ.წერეთლის ლექსებზე შექმნილ სიმღერებს
შეასრულებს გუნდი. 15წთ
|
თეატრალური წარმოდგენა
|
ინსცენირება „ბაში-აჩუკიდან“ 20წთ
|
რესურსის რეალიზება,
|
მოსწავლეების ხელით შექმნილი ალბომის რეალიზება,ნახატების გამოფენა.
|
აქტივობებისთვს საჭორო დრო
|
2 კვირა
|
შეფასება
|
წინასწარ შემუშავებული რუბრიკის მიხედვით
|
აკაკი წერეთლის "გამზრდელი"-გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის თემა
|
აკ.წერეთლის „გამზრდელი“
|
კლასი, საფეხური
|
XI,
საშუალო
|
საგანი,მასწავლებელი
|
ქართული, ნინო ჭუმბურიძე
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
23
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
არ გვყავს სსსმ მოსწავლე
|
ესგ-ს მიზნები
|
ესგ XI.5
ესგXI.6
ესგ XI10
|
გაკვეთილის მიზნები
|
მწერლის მიზანდასახულობის ამოცნობა, ინფორმაციის დახარისხება,მოპოვებული
მასალის თანამედროვეობასთან დაკავშირება.
|
გამოწვევა-I ფაზა
|
ორგანიზაციული
საკითხები,გაკვეთილის თემის გაცნობა,წინარე ცოდნის გააქტიურება,იციან აკ.წერეთლის ბიოგრაფია, ეპოქის დამახასიათებელი ნი
შნები .ყურადღების კონცენტრაცია,ზნეობრივი საკითხები თანამედროვე საზოგადოებაში |
აქტივობა
|
გონებრივი იერიში 7წთ.
|
შინაარსის რეალიზება
|
ახალი მასალის გაცნობა,ინფორმაციის მოძიება-დამუშავება,ახალი ცოდნის
კონსტრუირება,ძირითადი საკითხების და ქვესაკითხების გამოყოფა;აღზრდის პრობლემა,ძიძიშვილობის ტრადიცია,ახალი ეპოქის გავლენა ადამიანის ზნეობის ფორმირებაზე.
|
აქტივობა
|
ჯგუფური მუშაობა 20წთ
|
რეფლექსია
|
ძირითადი საკითხების შეჯამება.ზნეობრივი
საკითხების გააქტიურება,მთავარი და მეორეხარისხოვანის გამიჯვნა.მიღებული
ცოდნის დაკავშირება ცხოვრებასთან,მორალურ-ზნეობრივი ღირებულებები გუშინ და დღეს, სკოლა,ოჯახი, სოციუმი -თანაბრად მნიშვნელოვანია, ადამიანის პიროვნებად ჩამოყალიბების საკითხსი.
|
აქტივობა
|
წყვილებში მუშაობა 10წთ
|
საშინაო დავალება
|
ესე-„მაგრამ მარტო წვრთნა რას უზამს“5წთ
|
შეფასება
|
წინასწარ შემუშავებული
რუბრიკის მიხედვით
|
რესურსები
|
სტანდარტული რესურსები
|
Subscribe to:
Posts (Atom)